Међународни дан писмености

12.09.2022.

Међународни дан писмености

Међународни дан писмености обележава се широм света осмог септембра. Идеја о обележавању се родила 1965. године у Техерану, на Светској конференцији министара образовања, на тему искорењивања неписмености, а УНЕСКО је обележавање започео годину дана касније.

„ Дан писмености“ у нашој школи обележио је Актив српског језика и књижевности у сарадњи са школском библиотеком,  разговором са ученицима на следеће теме:

• Колико, данас, млади користе, у писаној комуникацији, ћирилично писмо?
  • Да ли је употребом савремених средстава комуникације наше ћирилично писмо угрожено?

Ученици су и истраживали шта су о писмености и језику говорили и писали наши познати писци , међу којима је и Исидора Секулић.

У својим одговорима млади су изнели своје ставове:

• Свесни су колико је писменост од пресудног значаја за развој једдног народа и друштва.
  • Чување ћириличног писма значајно је за очување сопственог идентитета, иако сви ван школе користе друга писма у комуникацији.

Актив српског језика и књижевности