Хуманост на делу – добровољно давање крви ученика школе

03.11.2023.

Хуманост на делу – добровољно давање крви ученика школе

За велике хумане гестове нису потребни ни специјални догађаји, ни новац, јер свако од нас поседује нешто много вредније. Институт за трансфузију крви Србије и Црвени крст Пожаревац у сарадњи са ТШДУ „Никола Тесла“ Костолац организовало је добровољно давање крви у четвртак, 2. новембра у просторијама ТШДУ „Никола Тесла“ Костолац. У времену од 9:00 до 12:00 часова крв је могао да донира сваки пунолетан матурант школе чија је крвна слика задовољавала одређене критеријуме, попут потребног нивоа хемоглобина. Акцији је претходио кратак систематски преглед и попуњавање упитника којим је утврђено здравствено стање потенцијалних давалаца. Позиву се одазвало укупно 19 храбрих давалаца, од тога 2 ученице. Први, али сигурно не и последњи пут, крв је дало 16 лица.

Добровољно давање крви је чин хуманости и солидарности који има дубок и непроцењив значај за друштво и појединце. Овај несебични гест омогућава спашавање живота и побољшава квалитет здравствене неге широм света. Дијагнозе болести, хируршки захвати, несреће и многи други хитни случајеви захтевају трансфузију крви. Најзначајније је да се трансфузије крви не сетимо само када се догоде неке велике несреће или када је крв потребна неком из нашег окружења. Добровољни даваоци обезбеђују неопходне резерве крви које се користе у таквим ситуацијама, често спасавајући животе. Такође, пацијенти који се боре са анемијом, раком, хемофилијом и другим хроничним болестима редовно зависе од трансфузије крви како би одржали своје здравље и виталност. Осим тога, постоје и здравствени бенефити за даваоце. Давање крви подстиче организам да производи нове крвне ћелије и смањује ризик од одређених обољења. Не заборавите да су добровољни даваоци крви кључна карика у обезбеђивању одрживе здравствене неге, и њихова ангажованост доприноси стабилности система за трансфузију крви.

Која је крвна група најбоља?

Баш Ваша!

Јована Благојевић, руководилац секције Црвени крст