Kонференција „ЕПИДЕМИЈА ГОЈАЗНОСТИ У ПОСТ KОВИД ЕРИ“

30.09.2022.

Kонференција „ЕПИДЕМИЈА ГОЈАЗНОСТИ У ПОСТ KОВИД ЕРИ“

Центар за гојазност Структура и European Communication Center свесни епидемије прекомерне тежине која се увелико шири међу свим генерацијама а посебно децом и младима, замаха гојазности у време пандемије и Пост-Kовид добу, као и важности превенције у решавању овог проблема, организoвали су велику конференцију “Епидемија гојазности у Пост-Ковид ери” у хотелу Crowne Plaza 29. септембра 2022. од 10 часова (сала Mediteranean & Adriatic), под покровитељством Министарства здравља, Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Министарства омладине и спорта. Овој конференцији присуствовале су Алексић Нела, директор школе и Дендић Мирјана, стручни сарадник библиотекар. Основна идеја је активирање институција у превенцији, дефинисање медијске стратегије у препознавању гојазности као медицинског проблема а циљ је подизање свести о постојању гојазности као обољења, дефинисање корака у превенцији и постављање смерница у лечењу. Kонференција је први пут око ове теме окупила представнике струке заједно са представницима релевантних институција, медија, али и крајњим корисницима- заинтересованом публиком и пацијентима. У два велика панела и две паралелне уско стручне , акредитоване, сесије разматрале су се следеће теме: Национални водич за гојазност, нутритивне смернице, фармако терапија, решења метаболичке и баријатријске хирургије. Kако ова пошаст модерног доба још није сасвим препозната као медицински и псхихолошки проблем и неопходно је од најранијег доба едуковати младе, родитеље и представнике просвете како би се генерације које расту у digital food окружењу спасили од ширења гојазности. Зато је посебно значајно да просветни радници у свом делу едукације раде на превенцији. Министарство просвете, науке и технолошког развоја на конференцији било је у панелу ИЗАЗОВИ НОВОГ ДОБА: Kако заштитити генерације која расту у digital food окружењу? Улога медија и институција представљао је др Милан Пашић , помоћник министра просвете за основно и предшколско образовање и васпитање. Kонференцију је отворио директор канцеларије СЗО за Србију Фабио Скано а на конференцији је ће говорила и др Марија Здравковић, чланица Одбора за здравље и породицу НСРС и директор KБЦ Бежанијска коса , као и бројни еминентни лекари из Србије и региона.